وبسایت چیست و علت اهمیت آن

 

امروزه بخش بزرگی از سوالات ما و جستجو های ما در فضای اینترنت پاسخ داده میشود، با توجه به اتفاقات رخ داده شده حتی تصور اینکه روزی بدون داشتن اینترنت به زندگی روزمره خود ادامه بدهیم سخت به نظر می‌رسد، فضای اینترنت و وبسایت ها به جهت آسان تر کردن کار ما به کمک ما آمده اند؛ در این پست به بررسی کامل وبسایت ها و علت اهمیت آنها میپردازیم و تفاوت های بارز آن را با وبلاگ مشخص میکنیم و در نهایت به این موضوع میپردازیم که چه کسب و کار های به وبسایت احتیاج دارند.

سایت در لغت به معنای مکان می باشد، برای مثال سایت موشکی و وب به نام مشترک فضای است که زیر مجموعه اینترنت ( شبکه جهانی سرور ها) است؛وقتی که از کلمه وبسایت استفاده میکنیم در واقع منظورمان مکانی های به هم متصل در اینترنت است، بنابراین وب سایت به مکانی از فضای اینترنت گفته میشود که شامل صفحاتی حاوی محتوا، عکس، صدا و تصویر و … می باشد. ( پس کلمه سایت اصطلاحا اشتباه است، بلکه کلمه وبسایت کلمه مناسب تری برای این مکان ها در اینترنت می باشد)

هر وبسایت مانند هر مکان دیگری یک آدرس دارد، که به آن دامنه گویند و هر دامنه به یک IP متصل است.

 

وبسایت چیست و علت اهمیت آن
وبسایت چیست و علت اهمیت آن

تاریخچه وبسایت

اولین بار در سال 1989 شخصی به نام تیم برنزلی TIM Berners_Lee برای اولین بار ایده WORLD WIDE WEB را مطرح و زندگی و ارتباطات بشری را برای همیشه دستخوش تغییر داد. بستر World Wide Web به کاربران خود این امکان را داد که با هم ارتباط برقرار بکنند و اطلاعات مورد نیاز خود را در این فضای ایجاد شده بدست بیاورند.

تیم برنزلی در سال 1991 اولین وبسایت را در آزمایشگاه بنیاد علمی Cern پیاده سازی کرد و آدرسش را Info.Cern.ch گذاشت.

اولین سایت ها تنها شامل متن های پیاده سازی شده با Html بودند که به مرور پیشرفت کردند و به نسخه های فعلی رسیدند.

تفاوت و ارتباط IP و دامنه در وبسایت ها :

دنیای اینترنت شامل مجموعه ای از سیستم های الکترونیکی ( کامپیوتر ها، موبایل ها، تبلت ها و … ) است که این سیستم های الکترونیکی از طریق یکسری کانال ارتباطی در حال تبادل اطلاعات با هم هستند؛ نکته حائز اهیمت این است که در فضای اینترنت ما مرز مشخصی نداریم و هرکسی از هرکجای جهان میتواند با دیگری در طرف دیگر جهان ارتباط برقرار بکند.

ارتباطات بین سیستم ها در فضای اینترنت توسط شناسه ای به نام IP از همدیگر متمایز میشوند، این شناسه توسط ISP یا سرویس دهنده اینترنتی ( شرکت ارائه دهنده اینترنت پرسرعت_ شاتل، پارس آنلاین، آسیاتک و…) که از آنها خدمت گرفته اند، تخصیص داده میشود.

مثال برای شناسه IP :

82.56.95.336

آی پی من چند است ؟
آی پی من چند است ؟

برای یافتن شناسه IP خود عبارت what is my IP را در گوگل سرچ کنید.

مشابه توضیحات داده شده است، هر وبسایت نیز مانند هر سیستم موجود در اینترنت دارای یک شناسه IP است که برای یافتن شناسه IP هر سایت میتوانید به دو روش زیر اقدام کنید :

 1.  به سایت ping.eu/ping رجوع کنید و با وارد کردن آدرس سایت مربوطه در مقابل باکس IP address or host name شناسه سایت مربوطه را میتوانید ببینید.
 2. از منوی start ویندوز Run را باز کرده، و در پنجره ظاهر شده CMD را تایپ و اینتر بزنید، در صفحه باز شده مانند تصویر زیر دستور ping را با آدرس سایت وارد کنید.

دامنه در واقع آدرس وبسایت شما است، که در هر بار نیاز به رجوع به سایت باید آن را در AddressBar مرورگر تایپ و به سایت رجوع کنید؛ در ضمن هر دامنه به یک IP متصل است.

آی پی سایت چند است ؟
بدست آوردن Ip سایت

تفاوت وبسایت با وبلاگ :

وبلاگ در واقع صفحه ای از فضای اینترنت است که شامل نوشته های صاحب وبلاگ است که داشتن آن نیازمند اطلاعات و علم خاصی نیست، در ضمن غالبا تاسیس یک وبلاگ نیازمند هزینه آنچنانی نمی باشد، اما وبسایت تفاوت های کارکردی با وبلاگ دارد و اصل وبسایت ها الزاما برای انتشار دست نوشته یا محتوا تاسیس نمیشوند. یک وبسایت میتواند اهدافی مانند اهواف زیر داشته باشد :

 • فروشگاه اینترنتی
 • ارائه خدمات
 • معرفی شرکت
 • پرتال های سازمانی
 • معرفی خدمات و محصولات
 • و…

 

 

چگونه یک وبلاگ بسازیم ؟

website vs weblog
وبسایت و وبلاگ

برای تاسیس یک وبلاگ نیازمند تخصص خاصی نمیباشد، تنها کافی است به یکی از دو روش زیر اقدام به تاسیس یک وبلاگ بکنید :

 1. استفاده از سرویس دهندگاه وبلاگ رایگان : در حال حاضر سایت های زیاد ی در حال ارائه خدمات رایگان در این حوزه هستند، میتوانید به آنها مراجعه و اقدام به تاسیس یک وبلاگ بکنید. از جمله سرویس های ارائه دهنده وبلاگ میتوان به بلاگفا، میهن بلاگ، وبلاگدهی بیان و … اشاره کرد.
 2. طراحی یک وبلاگ اختصاصی : برای این راه حل میتوانید یک دامنه خریداری شده را به یک وبلاگ متصل و یا از سیستم های محتوای مانند وردپرس و سایت ساز های مانند پرتال استفاده کنید.
 

انواع وبسایت ها از نظر فنی :

 1. وبسایت های استاتیک :سایت استاتیک یا ایستا سایتی است که قابلیت آپدیت یا تغییرات بر خط را نداشته باشند؛ این سایت ها به دو صورت قابل پیاده سازی هستند : Html و فول فلش.
 2. وب سایت های داینامیک : سایت های داینامیک یا پویا سایت های منعطفی هستند که قابلیت آپدیت و امکان ویرایش را در اختیار مدیرات قرار میدهد.

انواع وبسایت از نظر کارکرد :

با توجه به کارکرد سایت ها، سایت های متعددی در حوزه های تفریحی، شبکه های احتماعی، خبری و سایت های فروشگاهی و … تقسیم بندی میشوند.

انواع وبسایت از نظر تاریخچه سایت ها

 1. نسل اول سایت ها : سایت های یکطرفه ای بودند که محتوای آنها توسط مدیران سایت تولید و در سایت به نمایش گذاشته میشدند و کاربران تنها در مقام مطالعه کننده مطالب در سایت ها شناخته میشدند.
 2. نسل دوم سایت ها : در این نسل از سایت ها کاربران و مدیران در تولید محتوا سهیم بودند، در ضمن در این نسل از سایت ها بارگذاری دوباره سایت ها نیاز نبود و تنها بارگذاری صفحتات تغییر یافته معنا پیدا میکرد.
 3. نسل سوم سایت ها : این نسل ازوبسایت ها ببه عنوان وبسایت های هوشمندی شناخته میشوند که میتوانند علاوه بر خدمات گذشته سایت ها، با تکنیک های بروز  محتوای متناسب با هر کاربر نمایش میدهند.این سایت ها در داینامیک ترین حالت خود هستند و متناسب با کاربران رفتار ها آن ها تغییر میکند.

علت اهمیت وبسایت ها و ارتباط آنها با رشد کسب و کارها :

طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضریب نفوذ اینترنت در ایران به 94% رسیده است و از طرفی کسی نیز منکر افزایش نقش اینترنت در زندگی روزمره ما نیست، امروزه اینترنت بخش لاینفکی از زندگی روزمره ما، کسب و کار ما می باشد.

بخش بسیار زیادی از مشتریان هر کسب و کاری نیز در فضای وب حضور دارند، که میتوان اگونه برداشت کرد که بازار مناسبی از مشتریان، کاربران و افرادی در فضای وب ایجاد شده است که آنها نیز به دنبال پاسخ دادن به نیاز هایشان در این بستر هستند. بنابراین هر کسب و کاری بایستی در قرن حاضر بر این متمرکز گردد که بخشی از خدمات خود چون معرفی خدمات، معرفی محصولات، معرفی شرکت و یا حتی فروش بخشی از خدمات و مشتریان خود را در فضای مستعد وب انجام دهد.

در ضمن آنچه که حائز اهمیت است این است که در بستر وب میتوانیم به کسانی دسترسی داشته باشیم، که در فضای روزمره زندگیمانبه راحتی نمیتوانیم به آنها دسترسی داشته باشیم.

در نهایت میتوان به این اشاره کرد که وبسایت ها خدماتی را در اختیار ما قرار داده اند که با  استفاده از آنها میتوانیم بخش زیادی از کار های که در فضای سنتی خود با کندی انجام میشدند را با سرعت بسیار بیشتری انجام بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *